Political Parties

2020 Elections

Elections Deadlines

Presidential Primary Election: March 3, 2020

  •   January 17, 2020
    Ballots are transmitted to military voters, their dependents, and voters living outside of the U.S.
  •   February 3, 2020
    Last day to mail a paper voter registration form.
  •   February 11-18, 2020
    Mail ballots are sent to voters.
  •   February 18, 2020
    In-person early voting begins. You may register to vote at an early voting location by casting a provisional ballot.
  •   February 25, 2020
    Last day to request a mail ballot. It is also the last day to register to vote using the online registration system or at your county clerk’s office.
  •   February 28, 2020
    In-person early voting ends in some jurisdictions, but your jurisdiction may extend the early voting period until March 2nd.
  •   March 3, 2020
    Primary election in-person voting

Regular Primary Election – June 30, 2020

Regular General Election – November 3, 2020

2019 Municipal Elections

Elections Deadlines

Primary Election

  •  June 3, 2019 - June 7, 2019
    Declaration of candidacy period.
  •  June 28, 2019
    Ballots are transmitted to overseas and military (UOCAVA) voters.
  •  July 15, 2019
    Last day to mail a paper voter registration form.
  •  July 23, 2019 - July 30, 2019
    Mail ballots are sent to voters.
  •  July 30, 2019
    In-person early voting begins. Voters may register to vote with a provisional ballot at an early polling location. Early voting may not be available in certain municipalities.
  •  August 6, 2019
    Last day to request a mail ballot and register to vote online or at the county clerk's office.
  •  August 9, 2019
    In-person early voting ends in some jurisdictions, but your jurisdiction may extend the early voting period until August 12th. Check with your municipal clerk or recorder for more information.
  •  August 13, 2019
    Municipal Primary Election. Voters may register to vote with a provisional ballot at a polling location.

General Election

  •  September 3, 2019
    Last day to declare write-in candidacy.
  •  September 20, 2019
    Ballots are transmitted to overseas and military (UOCAVA) voters.
  •  October 7, 2019
    Last day to mail a paper voter registration form.
  •  October 15, 2019 - October 22, 2019
    Mail ballots are sent to voters.
  •  October 22, 2019
    In-person early voting begins. Voters may register to vote with a provisional ballot at an early polling location. Early voting may not be available in certain municipalities.
  •  October 29, 2019
    Last day to request a mail ballot and register to vote online or at the county clerk's office.
  •  November 1, 2019
    In-person early voting ends in some jurisdictions, but your jurisdiction may extend the early voting period until November 4th. Check with your municipal clerk or recorder for more information.
  •  November 5, 2019
    Municipal General Election. Voters may register to vote with a provisional ballot at a polling location.

Green Party of Utah

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Edward Bodily State House 33 West Valley City Salt Lake
Adam Davis U.S. House 1 South Jordan Salt Lake
Matt Styles State House 61 Provo Utah
Abrian Velarde State Senate 12 (Multi County) Magna Salt Lake


Independent American Party

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Curt Crosby State House 27 Cedar Hills Utah
Gregory Duerden U.S. House 3 Orem Utah
David Else State House 40 Millcreek Salt Lake
Aaron Heineman State House 48 Provo Utah
Gregory Hmura State House 59
Keith Kelsch State House 75 St George Washington
Reed McCandless U.S. Senate Eagle Mountain Utah
Warren Rogers State House 68 (Multi County) Oak City
Tommy Williams State Senate 15 Orem Utah


Unaffiliated

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Kami Alvarez State School Board 9 Saratoga Springs Utah
Kirsten Arnold State School Board 9 Alpine Utah
Laura Belnap State School Board 5 (Multi County) Bountiful Davis
Brittney Cummins State School Board 6 West Valley City Salt Lake
Cindy Davis State School Board 9 American Fork Utah
Jennie Earl State School Board 1 (Multi County)
Vance Hansen State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Scott Hansen State School Board 2 Liberty Weber
Linda Hansen State School Board 3 (Multi County) West Valley City Salt Lake
Marsha Holland State House 73 (Multi County) Tropic Garfield
Mark Huntsman State School Board 14 (Multi County) Fillmore Millard
Joylin Lincoln State School Board 9 Saratoga Springs Utah
Avalie Muhlestein State School Board 9
Thomas Nedreberg State School Board 3 (Multi County) Eureka Juab
Craig Pitts State School Board 2 Ogden Weber
Leanne Rich State School Board 2 Ogden Weber
Patrick Riley State School Board 5 (Multi County) Centerville Davis
Megan Ruff State School Board 6 West Jordan Salt Lake
Alexandria Sensinger State School Board 9 Genola Utah
Valerie Velez-Hall State School Board 6 Taylorsville Salt Lake
Terryl Warner State School Board 1 (Multi County) Hyrum Cache


United Utah Party

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Cathy Callow-Heusser State Senate 26 (Multi County) Park City Summit
Alexander Castagno State Senate 9 Sandy Salt Lake
Eric Chase State House 61 Provo Utah
Eric Eliason U.S. House 1 Logan Cache
Brian Fabbi State House 31 West Valley City Salt Lake
Jan Garbett U.S. House 2 Salt Lake City Salt Lake
Lee Houghton State Senate 15 Provo Utah
John Jackson State Senate 8 (2 year term) Sandy Salt Lake
John Jackson State House 44 Sandy Salt Lake
Bjorn Jones State House 32 Sandy Salt Lake
Amy Martz State House 42 West Jordan Salt Lake
Melanie McCoard U.S. House 3 Provo Utah
Hal Miller State House 64 Provo Utah
Cabot Nelson State House 25 Salt Lake City Salt Lake
Mark Russell State House 49 Sandy Salt Lake
Hillary Stirling State House 57 Pleasant Grove Utah
Steve Walston State House 41 Bluffdale Salt Lake
Isaac Walters State House 56 Lehi Utah
Michele Weeks State House 51 Draper Salt Lake


Utah Constitution Party

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Tim Aalders U.S. Senate Highland Utah
Russell Hatch State House 58 (Multi County) Manti Sanpete
Kirk Pearson State House 68 (Multi County) Lake Point Tooele
Sherry Phipps State House 1 (Multi County) Brigham City Box Elder
Marilee Roose State House 22 Magna Salt Lake


Utah Democratic Party

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Adam Alba State House 18 Centerville Davis
Kathie Allen State Senate 8 (2 year term) Cottonwood Heights Salt Lake
Jason Allen State House 11 (Multi County) Washington Terrace Weber
Tyler Allred State House 2 Eagle Mountain Utah
David Andreason State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Patrice Arent State House 36 Millcreek Salt Lake
Scott Bell State House 47 West Jordan Salt Lake
Joel Briscoe State House 25 Salt Lake City Salt Lake
Karina Brown State House 5 Nibley Cache
Josh Brundage State House 4 Logan Cache
Robert Burch State House 30 West Valley City Salt Lake
Christian Burridge State Senate 11 (Multi County) Draper Salt Lake
Lee Castillo U.S. House 1 Layton Davis
Mark Chambers State Senate 28 (Multi County) Springdale Washington
Tim Chambless State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Clare Collard State Senate 12 (Multi County) Magna Salt Lake
Nikki Cunard State House 45 Sandy Salt Lake
Jen Dailey-Provost State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Kathie Darby State House 9 West Haven Weber
Gene Davis State Senate 3 Salt Lake City Salt Lake
Shanell Day State House 14 Layton Davis
Paul Dayton State House 66
Jeff Dransfield U.S. Senate Logan Cache
Susan Duckworth State House 22 Magna Salt Lake
Jessica Foard State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Daniel Friend State House 64 Provo Utah
Deana Froerer State House 8 Huntsville Weber
Derrick Fullum State House 30 West Valley City Salt Lake
Eileen Gallagher State Senate 26 (Multi County) Park City Summit
Wendy Garvin State House 41 Riverton Salt Lake
Shireen Ghorbani U.S. House 2 Salt Lake City Salt Lake
Tim Glenn State House 69 (Multi County) Green River Emery
Richard Goldberger State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Chuck Goode State House 71 (Multi County) Toquerville Washington
Robert Greenberg State House 70 (Multi County) Moab Grand
Joshua Hardy State House 1 (Multi County) Corinne Box Elder
Suzanne Harrison State House 32 Draper Salt Lake
Edgar Harwood State House 38 Kearns Salt Lake
Ira Hatch State House 33 West Valley City Salt Lake
Lynn Hemingway State House 40 Salt Lake City Salt Lake
Christina Higgins State House 55 (Multi County)
Cassidy Hine State House 20 West Bountiful Davis
Nicholas Holland State House 42 West Jordan Salt Lake
Sandra Hollins State House 23 Salt Lake City Salt Lake
Randy Hopkins U.S. House 2 Farmington Davis
Jani Iwamoto State Senate 4 Holladay Salt Lake
Rick Jones State House 12 (Multi County) West Haven Weber
Courtney Jones State House 19 Bountiful Davis
Ryan Jones State House 20 Woods Cross Davis
Alan Keele State House 60 Orem Utah
Michael Keil State Senate 17 (Multi County) Stansbury Park Tooele
Brian King State House 28 (Multi County) Salt Lake City Salt Lake
Sheldon Kirkham U.S. House 4 Taylorsville Salt Lake
Derek Kitchen State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Karen Kwan State House 34 Taylorsville Salt Lake
Diane Lewis State House 43 Salt Lake City Salt Lake
Igor Limansky State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Larry Livingston U.S. Senate Bountiful Davis
Roberto Lopez State House 54 (Multi County) Park City Summit
Elisabeth Luntz State House 27
Nadia Mahallati State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Darin Mann State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Karen Mayne State Senate 5 West Valley City Salt Lake
Ben McAdams U.S. House 4 Salt Lake City Salt Lake
Dan McClellan State House 52 Herriman Salt Lake
Darlene McDonald U.S. House 4 Salt Lake City Salt Lake
Marilyn Mecham State House 3 Smithfield Cache
Rickie Mehl State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Rich Miller State House 15 Kaysville Davis
Meaghan Miller State House 54 (Multi County) Park City Summit
Kent Moon U.S. House 3 Cottonwood Heights Salt Lake
Carol Moss State House 37 Holladay Salt Lake
Christopher Neville State House 53 (Multi County) Park City Summit
Cheryl Nunn State House 16 Layton Davis
Dawn Nunn State House 17 Fruit Heights Davis
Jacquelyn Orton State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Jacquelyn Orton State House 24 Salt Lake City Salt Lake
David Owen State House 7 North Ogden Weber
Ryan Parker State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Zeno Parry State House 72 Cedar City Iron
Stephen Peck State House 39 Taylorsville Salt Lake
Danielle Pendergrass State House 69 (Multi County) Price Carbon
Jake Penrod State Senate 21 Layton Davis
Robert Pinon State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Stephanie Pitcher State House 40 Salt Lake City Salt Lake
James Platt State House 41 Riverton Salt Lake
Jennifer Plumb State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Marie Poulson State House 46 Cottonwood Heights Salt Lake
Kathleen Riebe State Senate 8 (2 year term) Sandy Salt Lake
Shawn Robinson State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Shawn Robinson State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Angela Romero State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Chelsey Rose State House 30 West Valley City Salt Lake
Gian Ruiz State House 36 Salt Lake City Salt Lake
Morgan Shepherd U.S. House 4 Salt Lake City Salt Lake
LaWanna Shurtliff State House 10 Ogden Weber
James Singer U.S. House 3 West Valley City Salt Lake
Megan Skiles State House 46 Midvale Salt Lake
Andrew Stoddard State House 44 Sandy Salt Lake
Anthony Sudweeks State House 49 Sandy Salt Lake
Alan Summerhays State House 51 Draper Salt Lake
Tom Taylor U.S. House 4 Milcreek Salt Lake
Frank Torina State House 43 Salt Lake City Salt Lake
Tab Uno State House 13 Clearfield Davis
Kay Van Patter State House 33 West Valley City Salt Lake
Pat Vaughn State Senate 26 (Multi County) Midway
Mitchell Vice U.S. Senate Salt Lake City Salt Lake
Debbie Vigil State House 21 Tooele Tooele
Merle Wall State House 68 (Multi County) Delta
Kerry Wayne State House 29 (Multi County) Marriott-Slaterville Weber
Elizabeth Weight State House 31 West Valley City Salt Lake
Kurt Weiland U.S. House 1 Bountiful Davis
Mark Wheatley State House 35 Murray Salt Lake
Megan Wiesen State House 50 South Jordan Salt Lake
Jenny Wilson U.S. Senate Salt Lake City Salt Lake
Sue Womack State House 65 Springville Utah
Abbey Wright State Senate 9 Sandy Salt Lake
Jason Yu State Senate 18 (Multi County) Ogden Weber
Lynn Zaritsky State House 58 (Multi County) Mount Pleasant Sanpete
Monica Zoltanski State Senate 9 Sandy Salt Lake


Utah Libertarian Party

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Craig Bowden U.S. Senate North Ogden Weber
Kevin Bryan State Senate 18 (Multi County) Ogden Weber
Joseph Buchman State House 27 Alpine Utah
Amber Christiansen Beltran State House 22 Magna Salt Lake
Denyse Cox State House 68 (Multi County) Grantsville
Shawn Curtis State House 43 West Jordan Salt Lake
Michael Gardner State House 75 St George Washingotn
Jonathan Greene State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Daniel Holloway State House 74 Ivins Washington
Robert Openshaw State House 44 Midvale Salt Lake
Barry Short State House 72 Cedar City Iron
Joe Speciale State House 19 Bountiful Davis
Chelsea Travis State House 35 Midvale Salt Lake
Lee Walker State House 46 Cottonwood Heights Salt Lake
Jeffrey Whipple U.S. House 2 St. George Washington
Brent Zimmerman State House 16 Layton Davis


Utah Republican Party

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Cheryl Acton State House 43 West Jordan Salt Lake
Stuart Adams State Senate 22 Layton Davis
Carl Albrecht State House 70 (Multi County) Richfield Sevier
Kimdyl Allen State Senate 5 Kearns Salt Lake
Kyle Andersen State House 7 North Ogden Weber
Marlin Baer State Senate 3 Salt Lake City Salt Lake
Mark Bair State House 27 Highland Utah
Melissa Ballard State House 20 North Salt Lake Davis
Stewart Barlow State House 17 Fruit Heights Davis
Emily Beeli State House 9 Ogden Weber
Richard Behling State House 67
Eric Behunin State House 34 Taylorsville Salt Lake
Rob Bishop U.S. House 1 Brigham City Box Elder
Brad Bonham State House 32 Draper Salt Lake
Mark Borowiak State House 71 (Multi County) Hurricane Washington
Carlton Bowen State House 57 American Fork Utah
Kevin Braddy State House 27 Highland Utah
Brady Brammer State House 27 Pleasant Grove Utah
Walt Brooks State House 75 St George Washington
Lorraine Brown State House 10 Ogden Weber
Loy Brunson U.S. Senate Provo Utah
Mary Burkett U.S. House 2 St. George Washington
Jared Carman State House 27 Highland Utah
Alexander Carter State House 57 Pleasant Grove Utah
Donna Case State House 22 Magna Salt Lake
Scott Chew State House 55 (Multi County) Jensen Uintah
LaVar Christensen State Senate 11 (Multi County) Draper Salt Lake
Kay Christofferson State House 56 Lehi Utah
Ken Clark U.S. House 2 Salt Lake City Salt Lake
Kim Coleman State House 42 West Jordan Salt Lake
Alicia Colvin U.S. Senate Layton Davis
Samuel Cotton-Betteridge State House 27 Highland Utah
Fred Cox State House 30 West Valley City Salt Lake
Kirk Cullimore State Senate 9 Sandy Salt Lake
John Curtis U.S. House 3 Provo Utah
Bruce Cutler State House 44 Murray Salt Lake
Jaren Davis State Senate 8 (2 year term) Cottonwood Heights Salt Lake
Clark Davis State Senate 17 (Multi County) Brigham City Box Elder
Brad Daw State House 60 Orem Utah
Margaret Dayton State Senate 15 Orem Utah
Dan Deuel State House 7 Ogden Weber
Nic Dunn State House 41 Bluffdale Salt Lake
Jim Dunnigan State House 39 Salt Lake City Salt Lake
Adrian Eads State House 9 Ogden Weber
Robert Edgel State House 35 Salt Lake City Salt Lake
Jeremy Egan State Senate 3 Salt Lake City Salt Lake
Deone Ehlers-Rhorer State House 8 Eden Weber
Steve Eliason State Senate 9 Sandy Salt Lake
Steve Eliason State House 45 Sandy Salt Lake
Alisa Ellis State Senate 26 (Multi County) Heber City Wasatch
Emily Ellsworth State Senate 15 Lindon Utah
Dwight Epperson State House 45 Sandy Salt Lake
Chadwick Fairbanks U.S. House 1 Park City Summit
Joel Ferry State House 1 (Multi County) Brigham City Box Elder
Stoney Fonua U.S. Senate Herriman Salt Lake
Ty Foster State House 50 South Jordan Salt Lake
Matthew Freestone State House 6 Lehi Utah
Jeremy Friedbaum U.S. Senate Provo Utah
Gary Gabrielson State House 25 Salt Lake City Salt Lake
Francis Gibson State House 65 Mapleton Utah
Brian Gorum State Senate 26 (Multi County) Vernal Uintah
Cory Green State Senate 21 Syracuse Davis
Keith Grover State Senate 15 Provo Utah
Luke Gustafson State Senate 3 South Salt Lake Salt Lake
Mike Hales State House 41 Riverton Salt Lake
Craig Hall State House 33 West Valley City Salt Lake
Steve Handy State House 16 Layton Davis
Steven Hanson State House 5 Millville Cache
David Hart State Senate 9 Sandy Salt Lake
Joe Hart State House 27 Apline Utah
Timothy Hawkes State House 18 Centerville Davis
Jon Hawkins State House 57 Pleasant Grove Utah
Christopher Herrod U.S. House 3 Provo Utah
Man Hung State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Eric Hutchings State House 38 Kearns Salt Lake
Ken Ivory State House 47 West Jordan Salt Lake
Claudia Jarrett State House 58 (Multi County) Mt Pleasant Sanpete
Abe Lincoln Brian Jenkins U.S. Senate Orem Utah
Torrey Jenkins U.S. Senate Orem Utah
Glen Jenkins State House 20 Woods Cross Davis
Matt Jensen State House 20 North Salt Lake Davis
Tim Jimenez U.S. Senate Tooele Tooele
Dan Johnson State House 4 Logan Cache
Fred Johnson State House 31 West Valley City Salt Lake
Greg Johnson State House 46 Cottonwood Heights Salt Lake
Parl Johnson State House 61 Orem Utah
Arnold Jones State House 23 Salt Lake City Salt Lake
Marsha Judkins State House 61 Provo Utah
Mike Kennedy U.S. Senate Alpine Utah
Mary Khalaf State House 9 Ogden Weber
Damian Kidd State House 27 Highland Utah
Henry Kneitz U.S. House 3 Draper Salt Lake
John Knotwell State House 52 Herriman Salt Lake
Ashley Korenblat State House 70 (Multi County) Moab Grand
Peter Kraus State House 40 Salt Lake City Salt Lake
Jason Kyle State House 8 Huntsville Weber
Charles Larson State House 60 Orem Utah
Brad Last State House 71 (Multi County) Hurricane Washington
Michael Leavitt U.S. House 3 Orem Utah
Joshua Lee U.S. Senate Bountiful Davis
Karianne Lisonbee State House 14 Clearfield Davis
Mia Love U.S. House 4 Riverton Salt Lake
Phil Lyman State House 73 (Multi County) Blanding San Juan
Scott Madsen State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Cory Maloy State House 6 Lehi Utah
Dan McCay State Senate 11 (Multi County) Riverton Salt Lake
Mike McKell State House 66 Spanish Fork Utah
Greg Merrill State House 4 Logan Cache
Larry Meyers U.S. Senate St George Washington
Kelly Miles State House 11 (Multi County) Ogden Weber
Phillip Millett State House 36 Millcreek Salt Lake
Ann Millner State Senate 18 (Multi County) Ogden Weber
Alan Monsen State Senate 4 Salt Lake City
Jefferson Moss State House 2 Saratoga Springs Utah
Calvin Musselman State House 9 West Haven Weber
Scott Neilson State House 65
Merrill Nelson State House 68 (Multi County) Grantsville Tooele
Stacy Norton State House 47 West Jordan Salt Lake
Derrin Owens State House 58 (Multi County) Fountain Green Sanpete
Samuel Parker U.S. Senate Salt Lake City Salt Lake
Lee Perry State House 29 (Multi County) Perry Box Elder
Robert Petersen State House 7 North Ogden Weber
Val Peterson© 'male' State House 59 Orem Utah
Becky Pickle State House 41 Bluffdale Salt Lake
Val Potter State House 3 North Logan Cache
Jae Potter State House 69 (Multi County) Price Carbon
Kevin Probasco U.S. House 1 Layton Davis
Susan Pulsipher State House 50 South Jordan Salt Lake
Tim Quinn State House 54 (Multi County) Heber City Wasatch
Paul Ray State House 13 Clearfield Davis
Paul Reeb State House 64 Provo Utah
Marc Roberts State House 67 Salem Utah
Adam Robertson State House 63 Provo Utah
Mitt Romney U.S. Senate Orem Utah
Scott Rosenbush State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Lisa Roskelley State House 7 North Ogden Weber
Jack Rubin State Senate 26 (Multi County) Park City Summit
Douglas Sagers State House 21 Tooele Tooele
Scott Sandall State Senate 17 (Multi County) Tremonton Box Elder
Terry Schow State House 10 South Ogden Weber
Mike Schultz State House 12 (Multi County) Hooper Weber
Travis Seegmiller State House 62 St George Washington
Rex Shipp State House 72 Cedar City Iron
Casey Snider State House 5 Paradise Cache
V. Snow State House 74 Santa Clara Washington
Chad Soffe State Senate 17 (Multi County) Garland Box Elder
Robert Spendlove State House 49 Sandy Salt Lake
Barbara Stallone State House 22 West Valley City Salt Lake
Jeff Stenquist State House 51 Draper Salt Lake
Kimberly Stevens State House 8 Liberty Weber
Jerry Stevenson State Senate 21 Layton Davis
Chris Stewart U.S. House 2 North Salt Lake Salt Lake
Howard Stone State House 61 Provo Utah
Kelly Stowell State House 73 (Multi County) Kanab Kane
Keven Stratton State House 48 Orem Utah
Steven Stromness U.S. House 3 Price Carbon
Mark Strong State House 41 Bluffdale Salt Lake
David Sundwall State House 37 Salt Lake City Salt Lake
Daniel Thatcher State Senate 12 (Multi County) West Valley City Salt Lake
Norm Thurston State House 64 Provo Utah
DeLaina Tonks State Senate 11 (Multi County) Draper Salt Lake
Kris Udy State House 1 (Multi County) Tremonton Box Elder
Evan Vickers State Senate 28 (Multi County) Cedar City Iron
Steve Waldrip State House 8 Eden Weber
Raymond Ward State House 19 Bountiful Davis
Mary Warner State House 64 Provo Utah
Christine Watkins State House 69 (Multi County) Price Carbon
Paul Wayman State House 41 Riverton Salt Lake
David Werts State House 32 Draper Salt Lake
Logan Wilde State House 53 (Multi County) Morgan
Brad Wilson State House 15 Kaysville Davis
Chase Winder State Senate 2 Salt Lake City Salt Lake
Mike Winder State House 30 West Valley City Salt Lake
Ronald Winterton State Senate 26 (Multi County) Roosevelt Duchesne
Phill Wright State House 19 Bountiful Davis
David Young State House 34 Taylorsville Salt Lake
Brian Zehnder State Senate 8 (2 year term) Holladay
Todd Zenger State House 36 Millcreek Salt Lake