Political Offices

2020 Elections

Elections Deadlines

Presidential Primary Election: March 3, 2020

  •   January 17, 2020
    Ballots are transmitted to military voters, their dependents, and voters living outside of the U.S.
  •   February 3, 2020
    Last day to mail a paper voter registration form.
  •   February 11-18, 2020
    Mail ballots are sent to voters.
  •   February 18, 2020
    In-person early voting begins. You may register to vote at an early voting location by casting a provisional ballot.
  •   February 25, 2020
    Last day to request a mail ballot. It is also the last day to register to vote using the online registration system or at your county clerk’s office.
  •   February 28, 2020
    In-person early voting ends in some jurisdictions, but your jurisdiction may extend the early voting period until March 2nd.
  •   March 3, 2020
    Primary election in-person voting

Regular Primary Election – June 30, 2020

Regular General Election – November 3, 2020


2019 Municipal Elections

Elections Deadlines

Primary Election

  •  June 3, 2019 - June 7, 2019
    Declaration of candidacy period.
  •  June 28, 2019
    Ballots are transmitted to overseas and military (UOCAVA) voters.
  •  July 15, 2019
    Last day to mail a paper voter registration form.
  •  July 23, 2019 - July 30, 2019
    Mail ballots are sent to voters.
  •  July 30, 2019
    In-person early voting begins. Voters may register to vote with a provisional ballot at an early polling location. Early voting may not be available in certain municipalities.
  •  August 6, 2019
    Last day to request a mail ballot and register to vote online or at the county clerk's office.
  •  August 9, 2019
    In-person early voting ends in some jurisdictions, but your jurisdiction may extend the early voting period until August 12th. Check with your municipal clerk or recorder for more information.
  •  August 13, 2019
    Municipal Primary Election. Voters may register to vote with a provisional ballot at a polling location.

General Election

  •  September 3, 2019
    Last day to declare write-in candidacy.
  •  September 20, 2019
    Ballots are transmitted to overseas and military (UOCAVA) voters.
  •  October 7, 2019
    Last day to mail a paper voter registration form.
  •  October 15, 2019 - October 22, 2019
    Mail ballots are sent to voters.
  •  October 22, 2019
    In-person early voting begins. Voters may register to vote with a provisional ballot at an early polling location. Early voting may not be available in certain municipalities.
  •  October 29, 2019
    Last day to request a mail ballot and register to vote online or at the county clerk's office.
  •  November 1, 2019
    In-person early voting ends in some jurisdictions, but your jurisdiction may extend the early voting period until November 4th. Check with your municipal clerk or recorder for more information.
  •  November 5, 2019
    Municipal General Election. Voters may register to vote with a provisional ballot at a polling location.


State House 1 (Multi County)

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Joel Ferry State House 1 (Multi County) Brigham City Box Elder
Joshua Hardy State House 1 (Multi County) Corinne Box Elder
Sherry Phipps State House 1 (Multi County) Brigham City Box Elder
Kris Udy State House 1 (Multi County) Tremonton Box Elder


State House 2

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Tyler Allred State House 2 Eagle Mountain Utah
Jefferson Moss State House 2 Saratoga Springs Utah


State House 3

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Marilyn Mecham State House 3 Smithfield Cache
Val Potter State House 3 North Logan Cache


State House 4

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Josh Brundage State House 4 Logan Cache
Dan Johnson State House 4 Logan Cache
Greg Merrill State House 4 Logan Cache


State House 5

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Karina Brown State House 5 Nibley Cache
Steven Hanson State House 5 Millville Cache
Casey Snider State House 5 Paradise Cache


State House 6

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Matthew Freestone State House 6 Lehi Utah
Cory Maloy State House 6 Lehi Utah


State House 7

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Kyle Andersen State House 7 North Ogden Weber
Dan Deuel State House 7 Ogden Weber
David Owen State House 7 North Ogden Weber
Robert Petersen State House 7 North Ogden Weber
Lisa Roskelley State House 7 North Ogden Weber


State House 8

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Deone Ehlers-Rhorer State House 8 Eden Weber
Deana Froerer State House 8 Huntsville Weber
Jason Kyle State House 8 Huntsville Weber
Kimberly Stevens State House 8 Liberty Weber
Steve Waldrip State House 8 Eden Weber


State House 9

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Emily Beeli State House 9 Ogden Weber
Kathie Darby State House 9 West Haven Weber
Adrian Eads State House 9 Ogden Weber
Mary Khalaf State House 9 Ogden Weber
Calvin Musselman State House 9 West Haven Weber


State House 10

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Lorraine Brown State House 10 Ogden Weber
Terry Schow State House 10 South Ogden Weber
LaWanna Shurtliff State House 10 Ogden Weber


State House 11 (Multi County)

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Jason Allen State House 11 (Multi County) Washington Terrace Weber
Kelly Miles State House 11 (Multi County) Ogden Weber


State House 12 (Multi County)

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Rick Jones State House 12 (Multi County) West Haven Weber
Mike Schultz State House 12 (Multi County) Hooper Weber


State House 14

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Shanell Day State House 14 Layton Davis
Karianne Lisonbee State House 14 Clearfield Davis


State House 15

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Rich Miller State House 15 Kaysville Davis
Brad Wilson State House 15 Kaysville Davis


State House 16

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Steve Handy State House 16 Layton Davis
Cheryl Nunn State House 16 Layton Davis
Brent Zimmerman State House 16 Layton Davis


State House 17

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Stewart Barlow State House 17 Fruit Heights Davis
Dawn Nunn State House 17 Fruit Heights Davis


State House 18

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Adam Alba State House 18 Centerville Davis
Timothy Hawkes State House 18 Centerville Davis


State House 19

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Courtney Jones State House 19 Bountiful Davis
Joe Speciale State House 19 Bountiful Davis
Raymond Ward State House 19 Bountiful Davis
Phill Wright State House 19 Bountiful Davis


State House 20

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Melissa Ballard State House 20 North Salt Lake Davis
Cassidy Hine State House 20 West Bountiful Davis
Glen Jenkins State House 20 Woods Cross Davis
Matt Jensen State House 20 North Salt Lake Davis
Ryan Jones State House 20 Woods Cross Davis


State House 21

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Douglas Sagers State House 21 Tooele Tooele
Debbie Vigil State House 21 Tooele Tooele


State House 22

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Donna Case State House 22 Magna Salt Lake
Amber Christiansen Beltran State House 22 Magna Salt Lake
Susan Duckworth State House 22 Magna Salt Lake
Marilee Roose State House 22 Magna Salt Lake
Barbara Stallone State House 22 West Valley City Salt Lake


State House 23

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Sandra Hollins State House 23 Salt Lake City Salt Lake
Arnold Jones State House 23 Salt Lake City Salt Lake


State House 24

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Jen Dailey-Provost State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Richard Goldberger State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Igor Limansky State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Darin Mann State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Jacquelyn Orton State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Jacquelyn Orton State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Ryan Parker State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Shawn Robinson State House 24 Salt Lake City Salt Lake
Scott Rosenbush State House 24 Salt Lake City Salt Lake


State House 25

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Joel Briscoe State House 25 Salt Lake City Salt Lake
Gary Gabrielson State House 25 Salt Lake City Salt Lake
Cabot Nelson State House 25 Salt Lake City Salt Lake


State House 26

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Jonathan Greene State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Man Hung State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Scott Madsen State House 26 Salt Lake City Salt Lake
Angela Romero State House 26 Salt Lake City Salt Lake


State House 27

2018 Primary Candidates

First Name Last Name Candidate for City County
Mark Bair State House 27 Highland Utah
Kevin Braddy State House 27 Highland Utah
Brady Brammer State House 27 Pleasant Grove Utah
Joseph Buchman State House 27 Alpine Utah
Jared Carman State House 27 Highland Utah
Samuel Cotton-Betteridge State House 27 Highland Utah
Curt Crosby State House 27 Cedar Hills Utah
Joe Hart State House 27 Apline Utah
Damian Kidd State House 27 Highland Utah
Elisabeth Luntz State House 27